Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F77-I/P
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F77 40 Pin 20MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
PIC16F77-I/P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 8x8b |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | PDIP |
| Number of Timers - General Purpose | 3 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 33 |
| Power Dissipation (Max) | 1000(mW) |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Total Internal Ram Size | 368B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4(V) |
| Programmable | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 14KB |
| Mounting | Through Hole |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F77 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 52.45 x 14.22 x 4.06mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 4 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 33 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | PIC16F77 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 14kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 33 |
| Nominal Supply Current | 900μA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 368 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x8b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 112 kb |
| EEPROM Size | -- |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 4.064mm |
| Length | 52.4256mm |
| Width | 14.224mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.92000 | $4.92 |
| 25 | $4.80000 | $120 |
| 100 | $4.66590 | $466.59 |
Packaged in a 40-DIP (0.600, 15.24mm) format, this MCU is available in a compact size. There are 33 I/O ports on this device. The Microcontroller has a mounting type of Through Hole, which indicates that it is mounted conveniently. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of its program memory is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® 16F series of components. The electronic part has a program memory size of 14KB 8K x 14. There's a PIC Core Processor inside. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 40 of terminations. 8-bits are used in Microcontroller. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 14kB is the memory size of the part. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F77 that you can find. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. Chips have 40 pins. It comes with 3 timers/counters that can be set up. There are 40 pins on it. In total, there are 8 channels for the ADC on this board. There are 1 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. The device uses 2 PWM channels.
40-DIP (0.600, 15.24mm) package
Mounting type of Through Hole
There are a lot of Microchip Technology PIC16F77-I/P Microcontroller applications.
Oil and gas
ECG machine
Robotic prosthetic limbs
Process control devices
Industrial instrumentation devices
Radios
Answering machines
Pacemakers
Radio
Dryers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
