Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F505-I/SL
Microchip Technology
1.5KB 1K x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F505 14 Pin 20MHz 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC16F505-I/SL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | -- |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SOIC N |
| Number of Timers - General Purpose | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 12 |
| Power Dissipation (Max) | 800(mW) |
| Interface Type | RS-232/USB |
| Total Internal Ram Size | 72B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.5mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 12 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F505 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16F |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16F505 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | RS-232, USB |
| Memory Size | 1.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 11 |
| Nominal Supply Current | 175μA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 72 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 1.5KB 1K x 12 |
| Connectivity | -- |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | -- |
| CPU Family | PIC |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 0 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.4986mm |
| Length | 8.636mm |
| Width | 3.9116mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.00000 | $1 |
| 500 | $0.99 | $495 |
| 1000 | $0.98 | $980 |
| 1500 | $0.97 | $1455 |
| 2000 | $0.96 | $1920 |
| 2500 | $0.95 | $2375 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
