Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F19176-I/PT
Microchip Technology
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F19176 3V 44-TQFP
SOT-23
PIC16F19176-I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | EUSART/Serial I2C/SP |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Family Name | PIC16F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| DAC Resolution | 5 bit |
| Number of I/Os | 35 I/O |
| Interface Type | EUSART, I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | PIC16F19176 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 31x12b; D/A 1x5b |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PIC16F19176 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 35 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 32MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 28KB 16K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 31x12b; D/A 1x5b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8bit |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 31 Channel |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Height | 1.05mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.91000 | $1.91 |
| 25 | $1.75120 | $43.78 |
| 100 | $1.58620 | $158.62 |
Packaged in a 44-TQFP format. There are 35 I/O ports on this device. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. The 8-Bit core is the core of the MCU. This Microcontroller's program memory type is FLASH. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 16F series. This program has a program memory of 28KB 16K x 14 bytes, which is the size of the program. PIC Core processors are used in MCU. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. There are 44 terminations on the IC chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. The MCU chip's supply output is 3V volts. The system has NO channels for DMA communication. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16F19176. Devices work in YES PWM channels. It runs on a 32MHz clock. I would like to mention a few additional features such as IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ in order to name a few.
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology PIC16F19176-I/PT Microcontroller applications.
X-ray
PDAs, game consoles
Projector
Current meter
Petrochemical
Medical instruments chromatographs
Removable disks
Speed meter
Smartphones
Video and voice processing
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
