PIC16F18857-I/ML
PIC16F18857-I/ML
PIC16F18857-I/ML
Microchip Technology
56KB 32K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18857 3V 28-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16F18857-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces EUSART/I2C/SPI
Qualification -
DAC Resolution 5 bit
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, I2C, LIN, RS-232, RS-485, SPI
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Package Tube
Base Product Number PIC16F18857
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2016
Number of Terminations 28
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Additional FeatureALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
HTS Code8542.31.00.01
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3V
Terminal Pitch0.65mm
Base Part Number PIC16F18857
JESD-30 Code S-PQCC-N28
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) 2.5V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
Speed 32MHz
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
Clock Frequency 32MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 56KB 32K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 24x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8 bit
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 32768
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
Screening Level TS 16949
Number of ADC Channels 24 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 6mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 6mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3980 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F18857-I/ML Product Details
PIC16F18857-I/ML Overview
Packaged in a 28-VQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 25 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. There is 56KB 32K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16F18857. There are YES PWM channels on the device. The clock function of this device is based on a 32MHz-frequency. As a few examples, there are additional features like ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ that are available in the software. A total of 24 Channel ADC channels are present in this device.