Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F18855-I/SO
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F18855 28 Pin 32MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
PIC16F18855-I/SO Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Data Converters | A/D 24x10b, D/A 1x5b |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 25 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | PIC16F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 17.9 x 7.5 x 2.35mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.3 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | 5 bit |
| Interface Type | EUSART, I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F18855 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PIC16F18855 |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Memory Size | 14kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 25 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 24x10b; D/A 1x5b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8 b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| Screening Level | ISO/TS-16949 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 1024 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of Timers | 7 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Height | 2.65 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.25000 | $1.25 |
| 25 | $1.14320 | $28.58 |
| 100 | $1.04030 | $104.03 |
A 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is included. There are 25 I/Os on the Microcontroller. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 8-Bit core is the core of the MCU. The type of program memory it uses is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 16F series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 14KB 8K x 14. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. Microcontroller is known that the chip has 28 terminations in total. The part works on a 8-bit basis. The component always operates in 3V supply voltage. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This IC part has a memory size of 14kB. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F18855 that you can find. An effective performance can be achieved at a frequency of 32MHz. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. Chips have 28 pins. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ. It is possible to have 7 bits in a IC chip.
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology PIC16F18855-I/SO Microcontroller applications.
Food and beverage
Process control devices
Copiers
Wastewater treatment
Projectors
Mice
Accu-check
Information appliances
Tape drives
Dishwashers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
