Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F1825-I/SL
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ mTouch™ 16F Series PIC16F1825 14 Pin 32MHz 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC16F1825-I/SL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 11 |
| Family Name | PIC16F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.5mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | - |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F1825 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| RoHS | Compliant |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® XLP™ mTouch™ 16F |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC16F1825 |
| Pin Count | 14 |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Memory Size | 14kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 11 |
| Nominal Supply Current | 2.8mA |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 8 |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.5mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.31000 | $1.31 |
| 25 | $1.20520 | $30.13 |
| 100 | $1.09180 | $109.18 |
Packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) format. A total of 11 I/Os are on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® XLP™ mTouch™ 16F series components belong to this electrical component. This program memory has a size of 14KB 8K x 14, which indicates what the size of the program memory is. MCU is powered by PIC Core Processor. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 14. You get a 8-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. 14kB is the size of the memory in the IC part. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F1825 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. On the chip, 14 pins are accessible. It is equipped with 5 timers and counters. A total of 14 pins are included in the package. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device. It programs in 12 Programmable I/O. It has a total of 8 ADC channels. There are 1 A/D converters built into the device, which makes it quite versatile. 4 PWM channels are used by the device.
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1825-I/SL Microcontroller applications.
Wastewater treatment
PDAs, game consoles
Process control devices
Current meter
Answering machines
Broadband technology
Home appliances
Radio
Video and voice processing
Oil and gas
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
