Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16C67-10E/P
Microchip Technology
14KB 8K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C67 40 Pin 10MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
SOT-23
PIC16C67-10E/P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16C67 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | - |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 16C |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 10MHz |
| Base Part Number | PIC16C67 |
| Pin Count | 40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 33 |
| Speed | 10MHz |
| RAM Size | 368 x 8 |
| Memory Type | EPROM |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | OTP |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 14KB 8K x 14 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 10 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| On Chip Program ROM Width | 14 |
| CPU Family | PIC |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Length | 52.07mm |
| Height Seated (Max) | 5.715mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
