Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC12F629-I/SN
Microchip Technology
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12F629 8 Pin 20MHz 5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
PIC12F629-I/SN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Enclosure | SOIC 8 |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC12F629 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | - |
| Product Status | Active |
| Family Name | PIC12F |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.5mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2 → 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 6 I/O |
| Interface Type | RS-232, USB |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | PIC® 12F |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PIC12F629-I/SN |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | PIC12F629 |
| Pin Count | 8 |
| Interface | RS-232, USB |
| Memory Size | 1.8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 5 |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | POR, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 1.75KB 1K x 14 |
| Connectivity | - |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 14 kb |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| CPU Family | PIC |
| Number of A/D Converters | 0 |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 0 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Height | 1.4986mm |
| Length | 4.8768mm |
| Width | 3.9116mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.87000 | $0.87 |
| 25 | $0.84480 | $21.12 |
| 100 | $0.82400 | $82.4 |
The package has a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) shape. In total, it has 5 inputs and outputs. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® 12F series components make up this electrical component. This program memory has a size of 1.75KB 1K x 14, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. During the manufacturing process, 8 terminations were applied to the IC chip. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 1.8kB. PIC12F629 serves as a base part number to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. Using NO PWM channels, the device works. It is possible to access the 8 pins on the chip through the 8 pins. In total, there are 2 timers/counters on the device. 8 pins are counted on this board. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. It programs in 6 Programmable I/O. The device has a set of 0 A/D converters.
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology PIC12F629-I/SN Microcontroller applications.
Smart instruments
Keyboards
Auto-breaking system
Leakage current tester
Industrial robot
Digital cameras
Industrial instrumentation devices
Walkie talkies
Torpedo guidance
Digital set-top boxes
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
