Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC94310-FYMT-T5
Microchip Technology
Enable Fixed 0.5 mm MIC94310 PMIC Ripple Blocker™ Series 4 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
SOT-23
MIC94310-FYMT-T5 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 4 |
| Supplier Device Package | 4-TMLF® (1.2x1.6) |
| Number of Terminals | 4 |
| Supplier Package | TDFN EP |
| Input Voltage Range | 1.8, 3.6 V |
| Maximum Input Voltage | 3.6 V |
| Junction to Ambient | 173 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC94310 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Micrel Inc |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Ripple Blocker™ |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium (Ni/Pd) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Other Regulators |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC94310 |
| Pin Count | 4 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N4 |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Output Voltage | 1.5V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 0.2 A |
| Current - Output | 200mA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 250μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.1V @ 200mA |
| PSRR | 85dB ~ 50dB (100Hz ~ 10MHz) |
| Seated Height-Max | 0.6 mm |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.04 V |
| Output Voltage1-Max | 1.545 V |
| Output Voltage1-Min | 1.455 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 3% |
| Output Current1-Max | 0.1 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.1 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 4 V |
| Adjustability | FIXED |
| Line Regulation | 0.5 % |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 1.5 V |
| Load Regulation | 4 mV |
| Width | 1.2 mm |
| Length | 1.6 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 500 | $0.37080 | $185.4 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
