Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC68400YML-TR
Microchip Technology
Enable, Power On Reset, Power Sequencing Adjustable 0.65 mm MIC68400 PMIC -- Series 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
SOT-23
MIC68400YML-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-MLF® (4x4) |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC68400 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC68400 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 4A |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Current - Output | 3A |
| Control Features | Enable, Power On Reset, Power Sequencing |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V or Tracking |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 1.65V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 3A |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| PSRR | -- |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Dropout Voltage | 360mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage1-Max | 5.5 V |
| Output Voltage1-Min | 0.5 V |
| Regulator Type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 3 A |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Dropout Voltage1-Max | 0.5 V |
| Min Current Limit | 4A |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage Range | 500 mV to 5.5 V |
| Width | 4 mm |
| Length | 4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
