Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5396-P4YMT-T5
Microchip Technology
Enable Fixed 0.4mm MIC5396 PMIC -- Series 8-UFDFN Exposed Pad
SOT-23
MIC5396-P4YMT-T5 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (1.2x1.6) |
| Number of Terminals | 8 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5396 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5396 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N8 |
| Current - Supply (Max) | 130μA |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 1.2V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 300mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 300mA, 300mA |
| Quiescent Current | 37μA |
| Control Features | Enable |
| Accuracy | 2 % |
| Output Voltage 1 | 3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V 3V |
| Number of Regulators | 2 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 55μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.38V @ 300mA 0.38V @ 300mA |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Seated Height-Max | 0.6 mm |
| Dropout Voltage | 160mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Output Voltage1-Max | 3.09 V |
| Output Voltage1-Min | 2.91 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.38 V |
| Min Current Limit | 400mA |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage 2 | 1.2V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 3 V |
| Output Voltage2-Max | 1.236 V |
| Output Voltage2-Min | 1.164 V |
| Dropout Voltage2-Max | 0.38 V |
| Height | 350μm |
| Length | 1.6mm |
| Width | 1.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.24000 | $0.24 |
| 25 | $0.20000 | $5 |
| 100 | $0.18000 | $18 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
