Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5365-2.5YMT-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 0.625 mm MIC5365 PMIC -- Series 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
SOT-23
MIC5365-2.5YMT-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 4 |
| Supplier Device Package | 4-TMLF® (1x1) |
| Number of Terminals | 4 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5365 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.625 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5365 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 150mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 39μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.38V @ 150mA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| PSRR | 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Seated Height-Max | 0.6 mm |
| Dropout Voltage | 180mV |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.18 V |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Output Voltage1-Max | 2.575 V |
| Output Voltage1-Min | 2.425 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 3% |
| Output Current1-Max | 0.15 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.38 V |
| Min Current Limit | 200mA |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 6 V |
| Adjustability | FIXED |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 2.5 V |
| Width | 1 mm |
| Length | 1 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
