Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5356-MMYML-TR
Microchip Technology
Enable Fixed MIC5356 PMIC -- Series 8 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
SOT-23
MIC5356-MMYML-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® |
| Supplier Device Package | 8-MLF® (3x3) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | MSOP |
| Input Voltage Range | 2.5, 5.5 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Junction to Ambient | 64.4 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5356 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5356 |
| Pin Count | 8 |
| Function | LDO |
| Current - Supply (Max) | 200μA |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 2.8V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 0.5 A |
| Current - Output | 500mA, 500mA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V 2.8V |
| Number of Regulators | 2 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 0.53μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.8V @ 500mA 0.8V @ 500mA |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Dropout Voltage | 350mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Min Current Limit | 525mA |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Line Regulation | 0.3 %/V |
| Load Regulation | 1 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.20000 | $0.2 |
| 25 | $0.16000 | $4 |
| 100 | $0.15500 | $15.5 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
