Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5350-MMYMT-TR
Microchip Technology
Enable Fixed MIC5350 PMIC -- Series 8-UFDFN Exposed Pad, 8-TMLF®
SOT-23
MIC5350-MMYMT-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad, 8-TMLF® |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-TMLF® (2x2) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5350 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5350 |
| Current - Supply (Max) | 240μA |
| Number of Outputs | 2 Output |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 2.8V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300 mA, 500 mA |
| Current - Output | 300mA, 500mA |
| Quiescent Current | 130 uA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V 2.8V |
| Number of Regulators | 2 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 175μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 300mA 0.3V @ 500mA |
| PSRR | 50dB ~ 35dB (1kHz ~ 20kHz) |
| Dropout Voltage | 750mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Min Current Limit | 550mA |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.24000 | $0.24 |
| 25 | $0.19520 | $4.88 |
| 100 | $0.19000 | $19 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
