Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5312-MMYML-TR
Microchip Technology
Enable, Power On Reset Fixed 0.5mm MIC5312 PMIC -- Series 10 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
SOT-23
MIC5312-MMYML-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-MLF® (3x3) |
| Number of Terminals | 10 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MIC5312 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| RoHS | Compliant |
| Mounting | Surface Mount |
| Junction to Ambient | 63 °C/W |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Input Voltage Range | 2.5, 5.5 V |
| Supplier Package | VDFN |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Series | -- |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5312 |
| Pin Count | 10 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N10 |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 2.8V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 0.3 A |
| Current - Output | 300mA, 300mA |
| Control Features | Enable, Power On Reset |
| Output Voltage 1 | 2.8V |
| Input Voltage (Min) | 3.8V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V 2.8V |
| Number of Regulators | 2 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 50μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.24V @ 300mA 0.24V @ 300mA |
| PSRR | 65dB ~ 35dB (1kHz ~ 20kHz) |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Dropout Voltage | 120mV |
| Output Voltage1-Max | 2.856 V |
| Output Voltage1-Min | 2.744 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.24 V |
| Min Current Limit | 350mA |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage 2 | 2.8V |
| Line Regulation | 0.3 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 2.8 V |
| Load Regulation | 1.5 % |
| Output Voltage2-Max | 2.856 V |
| Output Voltage2-Min | 2.744 V |
| Dropout Voltage2-Max | 0.24 V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
