Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5306-3.0YD5-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 0.95mm MIC5306 PMIC -- Series 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
SOT-23
MIC5306-3.0YD5-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Number of Terminals | 5 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | TSOT-23 |
| Junction to Case | 2 °C/W |
| Input Voltage Range | 2.25, 5.5 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Junction to Ambient | 235 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5306 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | -- |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| Type | Micropower uCap Baseband LDO |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5306 |
| Pin Count | 5 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G5 |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 3V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 0.15 A |
| Current - Output | 150mA |
| Quiescent Current | 16 uA |
| Control Features | Enable |
| Output Voltage 1 | 3V |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 25μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 150mA |
| PSRR | 62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz) |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Dropout Voltage | 65mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage1-Max | 3.06 V |
| Output Voltage1-Min | 2.94 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.2 V |
| Min Current Limit | 175mA |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Line Regulation | 0.3 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 3 V |
| Load Regulation | 1 % |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage Range | - |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
