Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5239-1.5YS
Microchip Technology
Enable Fixed 2.31 mm MIC5239 PMIC -- Series 3 +Tab TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MIC5239-1.5YS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 4 |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Number of Terminals | 4 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.35@150mA |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | SOT-223 |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.05@100uA |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | MIC5239 |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.31 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5239 |
| Pin Count | 3 +Tab |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G4 |
| Current - Supply (Max) | 15mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Output Voltage | 1.5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 500mA |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500(mA) |
| Current - Output | 500mA |
| Quiescent Current | 23 uA |
| Control Features | Enable |
| Input Voltage (Min) | 2.3(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |
| Topology | LDO |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity |
| Current - Quiescent (Iq) | 45μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 500mA Typ |
| Input Voltage (Max) | 30 V |
| Max Input Voltage | 30V |
| PSRR | -- |
| Seated Height-Max | 1.8 mm |
| Dropout Voltage | 350mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 1.5V |
| Operating Temperature Range | - 4 |
| Output Voltage1-Max | 1.53 V |
| Output Voltage1-Min | 1.47 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 0.5 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.4 V |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage Accuracy | �1 % |
| Line Regulation | 0.5% |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 1.5 V |
| Load Regulation | 30mV |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Input Voltage | 30(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.505 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.599158 | $1.599158 |
| 10 | $1.508640 | $15.0864 |
| 100 | $1.423245 | $142.3245 |
| 500 | $1.342684 | $671.342 |
| 1000 | $1.266683 | $1266.683 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
