Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5235YM5-TR
Microchip Technology
Enable Adjustable 0.95 mm MIC5235 PMIC -- Series 5 SC-74A, SOT-753
SOT-23
MIC5235YM5-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Terminals | 5 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Input Voltage Range | 2.3 to 24 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.1mm |
| Package Type | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Input Voltage | 24 V |
| MSL | - |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5235 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Series | -- |
| Tolerance | 2 % |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC5235 |
| Pin Count | 5 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G5 |
| Current - Supply (Max) | 4mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 150mA |
| Polarity | Positive |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150 mA |
| Current - Output | 150mA |
| Quiescent Current | 18 uA |
| Control Features | Enable |
| Accuracy | 1 % |
| Max Output Voltage | 20V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Current - Quiescent (Iq) | 35μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 150mA |
| Max Input Voltage | 24V |
| PSRR | -- |
| Reference Voltage | 1.24V |
| Seated Height-Max | 1.45 mm |
| Dropout Voltage | 310mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 1.24V |
| Output Voltage1-Max | 20 V |
| Output Voltage1-Min | 1.24 V |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Current1-Max | 0.15 A |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Dropout Voltage1-Max | 0.5 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125°C |
| Line Regulation | 0.04 (Typ.) % |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Load Regulation | 1 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
