Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5219-3.0YMM-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 0.65mm MIC5219 PMIC -- Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SOT-23
MIC5219-3.0YMM-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | MSOP |
| Junction to Case | 30 °C/W |
| Input Voltage Range | 2.5, 12 V |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | LDO |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | MSOP |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MIC5219 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MIC5219 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Output Voltage | 3V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 0.5 A |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable |
| Output Voltage 1 | 3V |
| Input Voltage (Min) | 2.5(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V |
| Topology | LDO |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Current - Quiescent (Iq) | 8μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 500mA |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Dropout Voltage | 350mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage1-Max | 3.06 V |
| Output Voltage1-Min | 2.94 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 0.5 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.6 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage Accuracy | �1 % |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 3 V |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Input Voltage | 12(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
