Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC5209-2.5YS-TR
Microchip Technology
- Fixed 2.3mm MIC5209 PMIC MIC5209 Series TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MIC5209-2.5YS-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 4 |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Number of Terminals | 4 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC5209 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MIC5209 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Low Noise LDO Regulator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.3mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MIC5209 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G4 |
| Current - Supply (Max) | 25mA |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 500mA |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Quiescent Current | 8 mA |
| Control Features | - |
| Accuracy | 1 % |
| Output Voltage 1 | 2.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Current - Quiescent (Iq) | 170μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 500mA |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Seated Height-Max | 1.8 mm |
| Dropout Voltage | 350mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Output Voltage1-Max | 2.55 V |
| Output Voltage1-Min | 2.45 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 0.5 A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Dropout Voltage1-Max | 0.6 V |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Line Regulation | 0.009 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 2.5 V |
| Load Regulation | 0.05 % |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 1.6mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 3.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
