MIC5200-3.3YS-TR
MIC5200-3.3YS-TR
MIC5200-3.3YS-TR
Microchip Technology
-- Fixed 2.31 mm MIC5200 PMIC -- Series 3 TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MIC5200-3.3YS-TR Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Surface MountYES
Number of Pins 4
Supplier Device Package SOT-223-3
Number of Terminals 3
Mounting Style SMD/SMT
Supplier Package SOT-223
Junction to Case 15 °C/W
Input Voltage Range 2.5 to 26 V
Maximum Input Voltage 26 V
Mounting Surface Mount
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number MIC5200
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
MSL MSL 3 - 168 hours
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
RoHS Details
Package Shape RECTANGULAR
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series --
JESD-609 Code e3
Pbfree Code Yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code EAR99
Type Low Dropout Regulator
Terminal Finish MATTE TIN
Max Operating Temperature125°C
Min Operating Temperature -40°C
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory PMIC - Power Management ICs
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Number of Functions 1
Terminal Pitch2.31 mm
Reach Compliance Code compliant
Base Part Number MIC5200
Pin Count3
JESD-30 Code R-PDSO-G3
Function LDO
Current - Supply (Max) 1.5mA
Number of Outputs 1
Qualification StatusNot Qualified
Voltage - Input (Max) 26V
Output Voltage 3.3V
Output Type Fixed
Max Output Current100mA
Polarity Positive
Output Configuration Positive
Output Current0.1 A
Current - Output 100mA
Quiescent Current10 nA
Control Features --
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Number of Regulators1
Min Input Voltage 2.5V
Protection Features Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq) 350μA
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 100mA
Max Input Voltage 26V
PSRR --
Seated Height-Max 1.8 mm
Dropout Voltage230mV
Product TypeLDO Voltage Regulators
Min Output Voltage 3.3V
Output Voltage1-Max 3.366 V
Output Voltage1-Min 3.234 V
Regulator Type FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Current1-Max 0.1 A
Voltage - Output (Max) --
Dropout Voltage1-Max 0.35 V
Min Current Limit 100mA
Screening Level Extended Industrial
Operating Temperature TJ-Max 125 °C
Output Voltage Accuracy 1 %
Line Regulation0.1 %
Operating Temperature TJ-Min -40 °C
Output Voltage1-Nom 3.3 V
Load Regulation0.16 %
Product LDO Voltage Regulators
Product CategoryLDO Voltage Regulators
Width 3.505 mm
Length 6.5 mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:5853 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MIC5200-3.3YS-TR Product Details
MIC5200-3.3YS-TR Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a TO-261-4, TO-261AA package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 100mA. IC voltage regulator has a sum of 3 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 4. FYI, the basic part number for this IC regulator is MIC5200. This regulator IC is a typical PMIC - Power Management ICs. The regulator type for this IC regulator is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. It works in 100mA output current at mostIt operates in the 10 nA Quiescent Current state. It is part of the -- Series. The regulator operates with a maximum operating temperature of 125°C. At the very least, the voltage regulator IC works with a -40°C operating temperature.
MIC5200-3.3YS-TR Features
230mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C