Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC47100-10YMME
Microchip Technology
Enable Fixed 0.65 mm MIC47100 PMIC - Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
SOT-23
MIC47100-10YMME Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-EP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | LDO |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.05@100MA/0.25@1A |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | MSOP |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC47100 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Technology | NMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC47100 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Output Voltage | 1V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1A |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1000(mA) |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable |
| Input Voltage (Min) | 1(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 1V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Current - Quiescent (Iq) | 6μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 1A |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| PSRR | 80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz) |
| Reference Voltage | 0.71(V) |
| Seated Height-Max | 1.04 mm |
| Dropout Voltage | 80mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.08 V |
| Min Output Voltage | 1V |
| Output Voltage1-Max | 1.02 V |
| Output Voltage1-Min | 0.98 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Output Current1-Max | 1 A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Dropout Voltage1-Max | 0.25 V |
| Min Current Limit | 1.1A |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 4 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Adjustability | FIXED |
| Line Regulation | 0.05%/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 1 V |
| Load Regulation | 0.5% |
| Input Voltage | 3.6(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.03000 | $2.03 |
| 25 | $1.68920 | $42.23 |
| 100 | $1.53470 | $153.47 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
