Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC47100-1.2YML-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 0.5 mm MIC47100 PMIC - Series 8 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
SOT-23
MIC47100-1.2YML-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MLF® (2x2) |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | VDFN |
| Input Voltage Range | 1, 3.6 V |
| Maximum Input Voltage | 3.6 V |
| Junction to Ambient | 90 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MIC47100 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Packing Method | TR |
| Technology | NMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC47100 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-XDSO-N8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Output Voltage | 1.2V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1A |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 1V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Current - Quiescent (Iq) | 6μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 1A |
| Max Input Voltage | 3.6V |
| PSRR | 80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz) |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Dropout Voltage | 80mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.08 V |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Output Voltage1-Max | 1.224 V |
| Output Voltage1-Min | 1.176 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Output Current1-Max | 1 A |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Dropout Voltage1-Max | 0.25 V |
| Min Current Limit | 1.1A |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 4 V |
| Nominal Output Voltage | 1.2V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Adjustability | FIXED |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 1.2 V |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Width | 2 mm |
| Length | 2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
