Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC37300-3.3WR
Microchip Technology
-- Fixed 2.54 mm MIC37300-3.3 PMIC -- Series 3 Spak-3 (3 Leads + Tab)
SOT-23
MIC37300-3.3WR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Spak-3 (3 Leads + Tab) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | S-PAK-3 |
| Number of Terminals | 3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | S-PAK |
| Input Voltage Range | 2.25, 6 V |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC37300 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | -- |
| Tolerance | 1 % |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Low Voltage uCap |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | MIC37300-3.3 |
| Pin Count | 3 |
| JESD-30 Code | R-PSSO-G3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 3A |
| Polarity | Positive |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Current - Output | 3A |
| Quiescent Current | 40mA |
| Control Features | -- |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.25V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Voltage Dropout (Max) | -- |
| Max Input Voltage | 6V |
| PSRR | -- |
| Reference Voltage | 1.24V |
| Seated Height-Max | 2.16 mm |
| Dropout Voltage | 500mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Output Voltage1-Max | 3.366 V |
| Output Voltage1-Min | 3.234 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 3 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.55 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Line Regulation | 0.5 % |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 3.3 V |
| Load Regulation | 1 % |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 2.03mm |
| Length | 9.52mm |
| Width | 8.13mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
The MIC37300-3.3WR is a 3.0A low-dropout linear voltage regulator that provides a low voltage, high current output with a minimum number of external components. It offers high precision, ultra-low dropout(500 mV over temperature), and low ground current. The MIC37300-3.3WR operates from an input of 2.25V to 6.0V. It is designed to drive digital circuits requiring low-voltage at high currents (i.e., PLDs, DSP, microcontroller, etc.). It is available in fixed and adjustable output voltages. Fixed voltages include 3.3V. The adjustable version is capable of 1.24V to 5.5V.
3A Minimum Output Current
500 mV Maximum Dropout Voltage over Temperature
Stable with Ceramic or Tantalum Capacitors
+1.0% Initial Output Tolerance
Excellent Line and Load Regulation Specifications
Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Reverse-Leakage Protection
Low Profile S-PAK Package
LDO Linear Regulator for Low Voltage Digital IC
PC Add-In Cards
PowerPC Power Supplies
High-Efficiency Linear Power Supplies
SMPS Post Regulator
Multimedia and PC Processor Supplies
Battery Chargers
Low Voltage Microcontrollers and Digital Logic
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
