Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC37102WR-TR
Microchip Technology
Enable Adjustable MIC37102 PMIC -- Series SPak-5 (5 leads + Tab)
SOT-23
MIC37102WR-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Package / Case | SPak-5 (5 leads + Tab) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Supplier Device Package | S-PAK-5 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | MIC37102 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Series | -- |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Linear Voltage Regulator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | MIC37102 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Output Voltage | 6V |
| Output Type | Adjustable |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Current - Output | 1A |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| PSRR | -- |
| Reference Voltage | 1.24 V |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Regulator Type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Line Regulation | 0.06 % |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.14000 | $2.14 |
| 500 | $2.1186 | $1059.3 |
| 1000 | $2.0972 | $2097.2 |
| 1500 | $2.0758 | $3113.7 |
| 2000 | $2.0544 | $4108.8 |
| 2500 | $2.033 | $5082.5 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
