Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC2951-03YN
Microchip Technology
Enable Adjustable (Fixed) 2.54mm MIC2951-03 PMIC -- Series 8 8-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
MIC2951-03YN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mount | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Adjustable/Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.08@100uA/0.3@100mA |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | PDIP |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.04@100uA |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC2951 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| Series | -- |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Tolerance | 1 % |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| Base Part Number | MIC2951-03 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Current - Supply (Max) | 8mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Output Voltage | 29V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Max Output Current | 150mA |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150(mA) |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Output Voltage 1 | 5V |
| Input Voltage (Min) | 2(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V 5V |
| Topology | LDO |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Current - Quiescent (Iq) | 300μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 150mA |
| Input Voltage (Max) | 30 V |
| PSRR | -- |
| Reference Voltage | 1.235V |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 5V |
| Output Voltage1-Max | 29 V |
| Output Voltage1-Min | 1.24 V |
| Regulator Type | FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 0.15 A |
| Voltage - Output (Max) | 29V |
| Dropout Voltage1-Max | 0.6 V |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Bias Current | 60nA |
| Output Voltage Accuracy | �1 % |
| Line Regulation | 0.2% |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 5 V |
| Load Regulation | 0.2% |
| Input Voltage | 30(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage Range | 1.24 V to 29 V |
| Width | 7.62mm |
| Length | 9.525mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.11000 | $1.11 |
| 25 | $0.92720 | $23.18 |
| 100 | $0.84460 | $84.46 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
