Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC29503WT
Microchip Technology
-- Adjustable MIC29503 PMIC -- Series 5 +Tab TO-220-5
SOT-23
MIC29503WT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 5 |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
| Number of Terminals | 5 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Adjustable |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.25@250mA/0.6@5A |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | TO-220 |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.125@250mA |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC29503 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC29503 |
| Pin Count | 5 +Tab |
| JESD-30 Code | R-XSFM-T5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Output Voltage | 25V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 5A |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5000(mA) |
| Current - Output | 5A |
| Quiescent Current | 50mA |
| Control Features | -- |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Voltage | 25V |
| Input Voltage (Min) | 2.25(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Topology | LDO |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 5A |
| Input Voltage (Max) | 26 V |
| PSRR | -- |
| Reference Voltage | 1.24V |
| Dropout Voltage | 370mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Output Voltage1-Max | 25 V |
| Output Voltage1-Min | 1.25 V |
| Regulator Type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 5 A |
| Voltage - Output (Max) | 25V |
| Dropout Voltage1-Max | 0.6 V |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage Accuracy | �1 % |
| Line Regulation | 0.5% |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Load Regulation | 1% |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Input Voltage | 26(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Quiescent Current (Max) | 50 mA |
| Height | 15.113mm |
| Length | 10.67mm |
| Width | 4.826mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.61000 | $7.61 |
| 25 | $6.33440 | $158.36 |
| 100 | $5.76800 | $576.8 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
