Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC29501-5.0WU-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 1.702 mm MIC29501-5.0 PMIC -- Series TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
SOT-23
MIC29501-5.0WU-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | TO-263-5 |
| Number of Terminals | 5 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.25@250mA/0.6@5A |
| Package Type | TO-263 |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MIC29501 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.702 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC29501-5.0 |
| JESD-30 Code | R-PSSO-G5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5000(mA) |
| Current - Output | 5A |
| Quiescent Current | 50000(uA) |
| Control Features | Enable |
| Input Voltage (Min) | 2.5(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 5A |
| PSRR | -- |
| Seated Height-Max | 4.902 mm |
| Dropout Voltage | 370mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage1-Max | 5.1 V |
| Output Voltage1-Min | 4.9 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 5 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.6 V |
| Screening Level | TS 16949 |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Line Regulation | 0.5% |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 5 V |
| Load Regulation | 1% |
| Input Voltage | 26(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Width | 8.7805 mm |
| Length | 10.363 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 750 | $5.76800 | $4326 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
