Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC29303WU
Microchip Technology
-- Adjustable MIC29303 PMIC -- Series 5 +Tab TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
SOT-23
MIC29303WU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Number of Pins | 5 |
| Supplier Device Package | TO-263-5 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Adjustable |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.175@100mA/0.6@3A |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | TO-263 |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.08@100mA/[email protected] |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC29303 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | LDO |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Base Part Number | MIC29303 |
| Pin Count | 5 +Tab |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Output Voltage | 25V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3A |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3000(mA) |
| Current - Output | 3A |
| Quiescent Current | 35mA |
| Control Features | -- |
| Max Output Voltage | 25V |
| Input Voltage (Min) | 2.5(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Topology | LDO |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage |
| Voltage Dropout (Max) | 0.6V @ 3A |
| Input Voltage (Max) | 26 V |
| Max Input Voltage | 26V |
| PSRR | -- |
| Reference Voltage | 1.252(V) |
| Dropout Voltage | 370mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Voltage - Output (Max) | 25V |
| Output Voltage Accuracy | �1 % |
| Line Regulation | 0.5% |
| Load Regulation | 1% |
| Product | LDO Voltage Regulators |
| Input Voltage | 26(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Quiescent Current (Max) | 35 mA |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.26000 | $4.26 |
| 25 | $3.55360 | $88.84 |
| 100 | $3.23420 | $323.42 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
