Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC2920A-5.0WS
Microchip Technology
-- Fixed 2.31 mm MIC2920A-5.0 PMIC -- Series 3 TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MIC2920A-5.0WS Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | SOT-223 |
| Number of Terminals | 4 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Input Voltage Range | 2 to 26 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.15@1mA/0.6@400mA |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | SOT-223 |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.1@1mA/0.25@100mA |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MIC2920 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | -- |
| Tolerance | 3 % |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | LDO |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.31 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Current Rating | 400mA |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MIC2920A-5.0 |
| Pin Count | 3 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G4 |
| Current - Supply (Max) | 12mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 400mA |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 400 mA |
| Current - Output | 400mA |
| Quiescent Current | 200μA |
| Control Features | -- |
| Accuracy | 1 % |
| Output Voltage 1 | 5V |
| Input Voltage (Min) | -1.5(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Topology | LDO |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | -1.5V |
| Protection Features | Load Dump, Over Current, Reverse Polarity |
| Current - Quiescent (Iq) | 300μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.75V @ 400mA |
| Input Voltage (Max) | 26 V |
| PSRR | -- |
| Seated Height-Max | 1.8 mm |
| Dropout Voltage | 350mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 5V |
| Output Voltage1-Max | 5.2 V |
| Output Voltage1-Min | 4.8 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 0.4 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.75 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Input Bias Current | 60nA |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Line Regulation | 0.1% |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 5 V |
| Load Regulation | 0.16% |
| Input Voltage | 26(V) |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Quiescent Current (Max) | 0.2 mA |
| Height | 1.6mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 3.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.79000 | $1.79 |
| 500 | $1.7721 | $886.05 |
| 1000 | $1.7542 | $1754.2 |
| 1500 | $1.7363 | $2604.45 |
| 2000 | $1.7184 | $3436.8 |
| 2500 | $1.7005 | $4251.25 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
