Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC23099YFT-T5
Microchip Technology
14 Terminals 0.85V 14-Pin MIC23099 DC DC Voltage Regulator POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT 2 Outputs 1MHz 80kHz Tape & Reel (TR) 30mA 1A Switch 14-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
MIC23099YFT-T5 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-UFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.25V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MIC23099 |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 1.6V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Input (Min) | 0.85V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.875V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 30mA 1A Switch |
| Adjustable Threshold | YES |
| Max Output Voltage | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | 3.3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V 1.8V |
| Topology | Buck, Boost |
| Frequency - Switching | 1MHz 80kHz |
| Current - Output 1 | 200mA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 1.6V 3.3V |
| Current - Output 2 | 30mA |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 500 | $3.27540 | $1637.7 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
