Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC2215-PMMYML-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 0.65 mm MIC2215 PMIC -- Series 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
SOT-23
MIC2215-PMMYML-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF® |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-MLF® (4x4) |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MIC2215 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MIC2215 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Current - Supply (Max) | 550μA |
| Number of Outputs | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 2.8V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 250mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150 mA |
| Current - Output | 250mA, 250mA, 250mA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V 2.8V 2.8V |
| Number of Regulators | 3 |
| Min Input Voltage | 2.25V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 150μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.275V @ 250mA 0.275V @ 250mA 0.275V @ 250mA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| PSRR | 70dB ~ 45dB (100Hz ~ 1kHz) |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Dropout Voltage | 170mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Min Output Voltage | 2.8V |
| Output Voltage1-Max | 3.06 V |
| Output Voltage1-Min | 2.94 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Output Current1-Max | 0.25 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.275 V |
| Min Current Limit | 350mA |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 3 V |
| Output Voltage2-Max | 2.856 V |
| Output Voltage2-Min | 2.744 V |
| Output Current2-Max | 0.25 A |
| Dropout Voltage2-Max | 0.275 V |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Width | 4 mm |
| Length | 4 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
