Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC2215-PMMBML-TR
Microchip Technology
Enable Fixed 0.65 mm MIC2215 PMIC -- Series 16 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
SOT-23
MIC2215-PMMBML-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF® |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 16-MLF® (4x4) |
| Number of Terminals | 16 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MIC2215 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Other Regulators |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | MIC2215 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Current - Supply (Max) | 550μA |
| Number of Outputs | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 250mA, 250mA, 250mA |
| Control Features | Enable |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3V 2.8V 2.8V |
| Number of Regulators | 3 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Current - Quiescent (Iq) | 150μA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.275V @ 250mA 0.275V @ 250mA 0.275V @ 250mA |
| PSRR | 70dB ~ 45dB (100Hz ~ 1kHz) |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.17 V |
| Output Voltage1-Max | 3.06 V |
| Output Voltage1-Min | 2.94 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Output Current1-Max | 0.25 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.275 V |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 7 V |
| Adjustability | FIXED |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 3 V |
| Output Voltage2-Max | 2.856 V |
| Output Voltage2-Min | 2.744 V |
| Output Current2-Max | 0.25 A |
| Dropout Voltage2-Max | 0.275 V |
| Width | 4 mm |
| Length | 4 mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
