Welcome to Hotenda.com Online Store!

MIC2164YMM
Microchip Technology
3V~28V 10-Pin MIC2164 DC to DC converter IC1 Outputs 300kHz Transistor Driver
SOT-23
MIC2164YMM Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| Series | Hyper Speed Control® |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 300kHz |
| Base Part Number | MIC2164 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 25A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~28V |
| Max Supply Current | 3mA |
| Control Features | Enable |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 3V |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Duty Cycle | 87 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Duty Cycle (Max) | 87% |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 1 |
| Number of Output Phases | 1 |
| Height | 920μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.07000 | $1.07 |
| 25 | $0.89600 | $22.4 |
| 100 | $0.81370 | $81.37 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
