Welcome to Hotenda.com Online Store!

MCP1792T-3302H/DB
Microchip Technology
Enable Fixed 2.3mm PMIC MCP1792 Series TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MCP1792T-3302H/DB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MCP1792 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MCP1792 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TA) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 3 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.3mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G3 |
| Current - Supply (Max) | 150 µA |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Voltage - Input (Max) | 55V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100 mA |
| Current - Output | 100mA |
| Quiescent Current | 25 uA |
| Control Features | Enable |
| Output Voltage 1 | 3.3V |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Current - Quiescent (Iq) | 45 µA |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 100mA |
| Input Voltage (Max) | 55V |
| PSRR | 80dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Output Voltage1-Max | 3.399V |
| Output Voltage1-Min | 3.201V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Dropout Voltage1-Max | 1.2V |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Operating Temperature TJ-Max | 150°C |
| Operating Temperature TJ-Min | -40°C |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.8mm |
| Width | 3.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.90000 | $0.9 |
| 500 | $0.891 | $445.5 |
| 1000 | $0.882 | $882 |
| 1500 | $0.873 | $1309.5 |
| 2000 | $0.864 | $1728 |
| 2500 | $0.855 | $2137.5 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
