Welcome to Hotenda.com Online Store!

MCP1755ST-5002E/DB
Microchip Technology
-- Fixed 2.3 mm MCP1755 PMIC -- Series 3 TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MCP1755ST-5002E/DB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Number of Terminals | 3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Junction to Case | 15 °C/W |
| Input Voltage Range | 3.6 to 16 V |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Junction to Ambient | 62 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MCP1755 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.3 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCP1755 |
| Pin Count | 3 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G3 |
| Function | LDO |
| Current - Supply (Max) | 400μA |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 300mA |
| Polarity | Positive |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Supply Current | 68μA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 0.3 A |
| Current - Output | 300mA |
| Quiescent Current | 100μA |
| Control Features | -- |
| Accuracy | 2 % |
| Output Voltage 1 | 5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 3.6V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Current - Quiescent (Iq) | 100µA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 300mA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| PSRR | 80dB (1kHz) |
| Seated Height-Max | 1.8 mm |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.3V |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Output Voltage1-Max | 5.1 V |
| Output Voltage1-Min | 4.9 V |
| Regulator Type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Output Current1-Max | 0.3 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Dropout Voltage1-Max | 0.5 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 17.6 V |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| Adjustability | FIXED |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 5 V |
| Load Regulation | 0.1 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 1.7mm |
| Length | 6.7mm |
| Width | 3.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The Microchip Technology MCP1755ST-5002E/DB is a low dropout voltage regulator designed to provide a stable, low-noise output voltage for a variety of applications. The regulator has a maximum input voltage of 16V and a fixed output voltage of 5.0V. It has a maximum output current of 300 mA and a low dropout voltage of 300 mV at full load. The MCP1755ST-5002E/DB is available in a small SOT-223 package, making it suitable for space-constrained designs. The device also includes thermal shutdown and current limit protection, ensuring reliable operation and preventing damage to the regulator or other components in the system. The MCP1755ST-5002E/DB is a reliable and efficient voltage regulator suitable for a variety of electronic applications.
Small package size
Fixed output voltage
Low dropout voltage
Maximum input voltage
Current limit protection
Maximum output current
Thermal shutdown protection
Power supplies
Lighting systems
Industrial automation
Automotive electronics
Battery-powered systems
Audio and video equipment
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
