Welcome to Hotenda.com Online Store!

MCP1755S-1802E/DB
Microchip Technology
-- Fixed MCP1755 PMIC -- Series TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
MCP1755S-1802E/DB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | SOT-223-3 |
| Weight | 250.212891mg |
| Number of Terminals | 3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MCP1755 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packing Method | TUBE |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | MCP1755 |
| Current - Supply (Max) | 400μA |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Voltage | 1.8V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 300mA |
| Polarity | Positive |
| Number of Channels | 1 |
| Nominal Supply Current | 68μA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 300 mA |
| Current - Output | 300mA |
| Quiescent Current | 100μA |
| Control Features | -- |
| Accuracy | 0.85 % |
| Output Voltage 1 | 1.8V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 3.6V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Current - Quiescent (Iq) | 100µA |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 300mA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| PSRR | 80dB (1kHz) |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Product Type | LDO Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 0.3V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Output Current1-Max | 0.3 A |
| Voltage - Output (Max) | -- |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 17.6 V |
| Nominal Output Voltage | 1.8V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Adjustability | FIXED |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 1.8 V |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Height | 1.7mm |
| Length | 6.7mm |
| Width | 3.7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.89000 | $0.89 |
| 500 | $0.8811 | $440.55 |
| 1000 | $0.8722 | $872.2 |
| 1500 | $0.8633 | $1294.95 |
| 2000 | $0.8544 | $1708.8 |
| 2500 | $0.8455 | $2113.75 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
