Welcome to Hotenda.com Online Store!

LX8117-28CST
Microchip Technology
- Fixed 2.3mm LX8117 PMIC - Series 3 TO-261-4, TO-261AA
SOT-23
LX8117-28CST Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 2 months ago) |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Supplier Device Package | SOT-223, Power |
| RoHS | Compliant |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | LX8117 |
| Package | Tube |
| Published | 1999 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C~125°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.3mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LX8117 |
| Pin Count | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 12V |
| Output Voltage | 2.85V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 950mA |
| Polarity | Positive |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 950 mA |
| Current - Output | 800mA |
| Quiescent Current | 10mA |
| Control Features | - |
| Accuracy | 1 % |
| Output Voltage 1 | 2.85V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.85V |
| Number of Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Short Circuit |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 800mA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Dropout Voltage | 1.05V |
| Dropout Voltage1-Nom | 1.05V |
| Voltage Tolerance-Max | 2% |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Min Current Limit | 800mA |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Width | 3.5mm |
| Length | 6.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.79000 | $2.79 |
| 10 | $2.52300 | $25.23 |
| 25 | $2.25240 | $56.31 |
| 100 | $2.02730 | $202.73 |
| 250 | $1.80200 | $450.5 |
| 500 | $1.57676 | $788.38 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
