Welcome to Hotenda.com Online Store!

LR8N8-G
Microchip Technology
- Adjustable 1.5 mm LR8 PMIC - Series 4 TO-243AA
SOT-23
LR8N8-G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | TO-243AA (SOT-89) |
| Number of Terminals | 3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOT-89 |
| Junction to Case | 15 °C/W |
| Input Voltage Range | 450 to 13.2 V |
| Maximum Input Voltage | 450 V |
| Junction to Ambient | 78 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Dimensions | 4.6 x 2.6 x 1.6mm |
| Package Type | SOT-89 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LR8 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.6W |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | FLAT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LR8 |
| Pin Count | 4 |
| JESD-30 Code | R-PSSO-F3 |
| Function | Standard |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 450V |
| Output Voltage | 440V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 30mA |
| Polarity | Positive |
| Max Supply Voltage | 450V |
| Min Supply Voltage | 13.2V |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 1.6W |
| Output Current | 0.01 A |
| Current - Output | 10mA |
| Quiescent Current | - |
| Control Features | - |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Voltage | 440V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 13.2V |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Dropout Voltage | 450mV |
| Product Type | Linear Voltage Regulators |
| Dropout Voltage1-Nom | 12V |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Output Voltage1-Max | 440 V |
| Output Voltage1-Min | 1.2 V |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Output Current1-Max | 0.01 A |
| Voltage - Output (Max) | 438V |
| Min Current Limit | 30mA |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Adjustability | ADJUSTABLE |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125°C |
| Load Regulation-Max(%) | 3% |
| Line Regulation-Max (%/V) | 0.01 |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Load Regulation | 3 % |
| Input-Output Voltage Differential-Max | 450 V |
| Input-Output Voltage Differential-Min | 12 V |
| Product Category | Linear Voltage Regulators |
| Height | 1.6mm |
| Length | 4.6mm |
| Width | 2.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The Liner regulator IC is packaged in TO-243AA case. There are 3 terminations on the gadget. Adjustable is the output type of the Voltage Regulator IC. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~85°C degrees. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. Currently, 10mA are being output by it at the moment. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. Depending on the chip, 3 pins may be available. For your information, this regulator's basic part number is LR8. An example of such a component would be this Other Regulators component. It works in 30mA output current at mostThe top supply voltage is 450V volts.
450mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
There are a lot of Microchip Technology LR8N8-G Linear Voltage Regulators applications.
Light networks
Peripheral devices
Low Noise Instrumentation
TVS diodes
Raspberry Pi
Disk drivers
Clock power supplies
Engine management
Battery-powered device
Video equipment
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
