Welcome to Hotenda.com Online Store!

LR645N8-G
Microchip Technology
-- Fixed 1.5 mm LR645 PMIC -- Series 4 TO-243AA
SOT-23
LR645N8-G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 3 |
| Supplier Device Package | TO-243AA (SOT-89) |
| Number of Terminals | 3 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | SOT-89 |
| Junction to Case | 15 °C/W |
| Input Voltage Range | 450 to 15 V |
| Maximum Input Voltage | 450 V |
| Junction to Ambient | 78 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity Type | Positive |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Standard |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Package Type | SOT-89 |
| Operating Temp Range | -55C to 150C |
| Rad Hardened | No |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LR645 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Dimensions | 4.6 x 2.6 x 1.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +150 °C |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Qualification | - |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | -55°C~155°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Standard |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.6W |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | FLAT |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LR645 |
| Pin Count | 4 |
| JESD-30 Code | R-PSSO-F3 |
| Function | Standard |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 450V |
| Output Voltage | 10V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 30mA |
| Polarity | Positive |
| Voltage | 10V |
| Output Configuration | Positive |
| Power Dissipation | 1.6W |
| Output Current | 0.03 A |
| Current - Output | 3mA |
| Quiescent Current | 150μA |
| Control Features | -- |
| Output Voltage 1 | 10V |
| Input Voltage (Min) | 15(V) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Input Voltage | 15V |
| Protection Features | -- |
| Current - Quiescent (Iq) | 150µA |
| Voltage Dropout (Max) | -- |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Product Type | Linear Voltage Regulators |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Output Voltage1-Max | 11.5 V |
| Output Voltage1-Min | 9 V |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Voltage Tolerance-Max | 15% |
| Output Current1-Max | 0.003 A |
| Voltage - Output (Max) | 12V |
| Min Current Limit | 30mA |
| Operating Temperature TJ-Max | 125 °C |
| Input Voltage Absolute-Max | 450 V |
| Nominal Output Voltage | 10V |
| Adjustability | FIXED |
| Line Regulation | 200 mV |
| Operating Temperature TJ-Min | -40 °C |
| Output Voltage1-Nom | 10 V |
| Load Regulation | 400 mV |
| Input Voltage | 450(V) |
| Product Category | Linear Voltage Regulators |
| Quiescent Current (Max) | 0.15 mA |
| Height | 1.6mm |
| Length | 4.6mm |
| Width | 2.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Voltage Regulators - Linear from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
