Welcome to Hotenda.com Online Store!
EMC2303-1-KP-TR
Microchip Technology
475 uA mA 830μm mm 4mm mm Motor Drivers 12 3.3V V 4mm mm
SOT-23
EMC2303-1-KP-TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Supplier Device Package | 12-QFN (4x4) |
| Number of Terminals | 12 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Dimensions | 4.1 x 4.1 x 0.85mm |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | EMC2303 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fan Controller |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Networking and Communications |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | -- |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | EMC2303 |
| Pin Count | 12 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N12 |
| Function | Fan Control |
| Number of Outputs | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Input Voltage-Nom | 3.3V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Interface | PWM |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 475 uA |
| Nominal Supply Current | 475μA |
| Output Configuration | -- |
| Output Current | 8 mA |
| Current - Output | -- |
| Input Voltage (Min) | 3V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Seated Height-Max | 0.9 mm |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.6mA |
| Product Type | Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Voltage - Load | -- |
| Switching Frequency-Max | 400kHz |
| Output Voltage-Max | 3.2 V |
| Output Voltage-Min | 0.4V |
| Motor Type - AC, DC | -- |
| Motor Type - Stepper | -- |
| Step Resolution | -- |
| Product | Fan / Motor Controllers / Drivers |
| Product Category | Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers |
| Height | 830μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar PMIC - Motor Drivers, Controllers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
