Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC33FJ12MC201-I/P
Microchip Technology
12KB 12K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ12MC2 20 Pin 40MHz 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
DSPIC33FJ12MC201-I/P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Number of Terminals | 20 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 26.9 x 7.1 x 5mm |
| Device Million Instructions per Second | 40MIPS |
| Typical Operating Supply Voltage | 3 to 3.6 V |
| Package Type | PDIP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Number of I/Os | 15 I/O |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DSPIC33FJ12MC201 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 15 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | dsPIC™ 33F |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Embedded Processors & Controllers |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 40MHz |
| Base Part Number | DSPIC33FJ12MC2 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 12kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 15 |
| Speed | 40 MIPs |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Number of Bits | 16 |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 12KB 12K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 90 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | 2 |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 5.334 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| Density | 96 kb |
| ROM (words) | 4096 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Format | FIXED POINT |
| RAM (words) | 512 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 1024 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of Timers | 3 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | DSCs |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Height | 4.953mm |
| Length | 26.924mm |
| Width | 7.112mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 242 | $2.86343 | $692.95006 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
