DSPIC33CK32MP505-E/M4
DSPIC33CK32MP505-E/M4
DSPIC33CK32MP505-E/M4
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK Series 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33CK32MP505-E/M4 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 7 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Number of Terminals 48
Mounting Style SMD/SMT
Qualification AEC-Q100
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number DSPIC33CK32MP505
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 19x12b; D/A 3x12b
Product Status Active
Package Shape SQUARE
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 48
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Reach Compliance Code compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PQCC-N48
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeAUTOMOTIVE
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 39
Speed 100MHz
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 19x12b; D/A 3x12b
Data Bus Width 16 bit
Seated Height-Max 0.6 mm
Number of Timers/Counters 1 Timer
On Chip Program ROM Width 8
Boundary Scan YES
Low Power Mode YES
Screening Level AEC-Q100
Format FIXED POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 8192
Number of Timers 1
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of External Interrupts 4
Barrel Shifter YES
Internal Bus Architecture SINGLE
On Chip Data RAM Width 8
Number of DMA Channels 4
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 6mm
Height Seated (Max) 0.6mm
Width 6mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2123 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33CK32MP505-E/M4 Product Details
DSPIC33CK32MP505-E/M4 Overview
A 48-UFQFN Exposed Pad package is included. In total, it has 39 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~125°C TA. Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK series components belong to this electrical component. Its program memory size is 32KB 32K x 8. There is a dsPIC Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 48 terminations in total. The part works on a 16-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. A total of 1 Timer timers/counters are included in the package. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 64MHz. MCU chip is included in the part that 4 external interrupts are available. 1 bits are found on a MCU chip.