Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC30F6014A-20E/PF
Microchip Technology
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6014A 80 Pin 20MHz 5V 80-TQFP
SOT-23
DSPIC30F6014A-20E/PF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 80 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DSPIC30F6014 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Instruction Set Architecture | Harvard |
| Dimensions | 10 x 10 x 1.05mm |
| Device Million Instructions per Second | 30MIPS |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Numeric and Arithmetic Format | ALU |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Number of I/Os | 68 I/O |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000 |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 68 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | dsPIC™ 30F |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 15 MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSPIC30F6014A |
| Pin Count | 80 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Memory Size | 144kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 68 |
| Speed | 20 MIPS |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 144KB 48K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 250 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| ROM (words) | 49152 |
| Core Architecture | dsPIC |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| Number of UART Channels | 2 |
| RAM (bytes) | 8192 |
| Number of Timers | 2 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Height | 1.05mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $12.30000 | $12.3 |
| 25 | $11.16520 | $279.13 |
| 100 | $10.15580 | $1015.58 |
DSPIC30F6014A-20E/PF is a high-performance 16-bit digital signal controller. The DSPIC30F6014A-20E/PF is a single-cycle instruction flow architecture; therefore, concurrent operation of the DSP engine with MCU instruction flow is not possible. However, some MCU ALU and DSP engine resources may be used concurrently by the same instruction.
Modified Harvard architecture
C compiler-optimized instruction set architecture
Flexible addressing modes
Dual data fetch
Modulo and Bit-Reversed modes
Two 40-bit wide accumulators with optional saturation logic
High-current sink/source I/O pins: 25 mA/25 mA
Five 16-bit timers/counters; optionally pair up 16-bit timers into 32-bit timer modules
Industrial
Appliances
Enterprise systems
Enterprise machine
Personal electronics
Tablets
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
