Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC30F1010-30I/SP
Microchip Technology
6KB 2K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F1010 28 Pin 30MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
DSPIC30F1010-30I/SP Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Number of Terminals | 28 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 6x10b |
| Number of I/Os | 21 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DSPIC30F1010 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 21 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | dsPIC™ 30F |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES IN 20 MIPS AT 3V MINIMUM |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 30MHz |
| Base Part Number | DSPIC30F1010 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 3.3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 6kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 21 |
| Speed | 30 MIPs |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 16 |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 6KB 2K x 24 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 273 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 6x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Seated Height-Max | 4.06 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| Density | 48 kb |
| ROM (words) | 2048 |
| EEPROM Size | -- |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 128 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 6 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Height | 3.43mm |
| Length | 35.18mm |
| Width | 7.49mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.21000 | $4.21 |
| 25 | $3.82120 | $95.53 |
| 100 | $3.48140 | $348.14 |
DSPIC30F1010-30I/SP is a 28-pin Enhanced Flash SMPS 16-Bit Digital Signal Controller. A digital signal controller (DSC) is a
hybrid of microcontrollers and digital signal processors (DSPs). Like microcontrollers, DSCs have fast interrupt responses,
offer control-oriented peripherals like PWMs and watchdog timers, and are usually programmed using the C programming language.
However, they can be programmed using the device's native assembly language.
Modified Harvard architecture
C compiler-optimized instruction set architecture
83 base instructions with flexible addressing modes
24-bit wide instructions, 16-bit wide data path
12 Kbytes on-chip Flash program space
512 bytes on-chip data RAM
32 interrupt sources
Three external interrupt sources
8 user-selectable priority levels for each interrupt
4 processor exceptions and software traps
Automotive
Infotainment & cluster
Communications equipment
Wireless infrastructure
Personal electronics
Connected peripherals & printers
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
