Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATXMEGA192C3-AU
Microchip Technology
192KB 96K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® C3 Series ATXMEGA192 64 Pin 32MHz 3V 64-TQFP
SOT-23
ATXMEGA192C3-AU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART/USB |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 14.1 x 14.1 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.6 → 3.6 V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | - |
| Number of I/Os | 50 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | XMEGA |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATXMEGA192 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 50 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | AVR® XMEGA® C3 |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATXMEGA192 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 1.8/3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 192kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 50 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8/16-Bit |
| Program Memory Size | 192KB 96K x 16 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB |
| Supply Current-Max | 12 mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 98304 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Number of UART Channels | 3 |
| RAM (bytes) | 16384 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 5 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.05mm |
| Length | 14.1mm |
| Width | 14.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 180 | $4.94400 | $889.92 |
The Atmel AVR XMEGA is a family of low-power, high-performance, and peripheral-rich 8/16-bit microcontrollers based on the AVR-enhanced RISC architecture. By executing instructions in a single clock cycle, the AVR XMEGA devices
achieve CPU throughput approaching one million instructions per second (MIPS) per megahertz, allowing the system
designer to optimize power consumption versus processing speed.
The AVR CPU combines a rich instruction set with 32 general-purpose working registers. All 32 registers are directly
connected to the arithmetic logic unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in a single instruction,
executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs many times
faster than conventional single-accumulator or CISC-based microcontrollers.
High-performance, low-power Atmel® AVR® XMEGA® 8/16-bit Microcontroller
Four-channel event system
Three USARTs with IrDA support for one USART
Two two-wire interfaces with dual address match (I²C and SMBus compatible)
Two serial peripheral interfaces (SPIs)
CRC-16 (CRC-CCITT) and CRC-32 (IEEE®802.3) generator
16-bit real-time counter (RTC) with a separate oscillator
One sixteen-channel, 12-bit, 300ksps Analog to Digital Converter
Industrial control
Climate control
Low-power battery applications
Factory automation
RF and ZigBee®
Power tools
Building control
USB connectivity
HVAC
Board control
Sensor control
Utility metering
White goods
Optical
Medical applications
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
