Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY85-20SU
Microchip Technology
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY85 8 Pin 20MHz 5V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
ATTINY85-20SU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 3 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | 8S2 |
| Interfaces | SPI/USI |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 20(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SOIC EIAJ |
| Number of Timers - General Purpose | 2 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 6 |
| Interface Type | SPI/USI |
| Total Internal Ram Size | 512B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2.7(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Enclosure | SOIC 8 |
| Manuf. code | MCP |
| Max. operating temperature | +85°C |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY85 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542310000 |
| Number of I/Os | 6 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | ATtiny85 |
| Dimensions | 5.35 x 5.4 x 1.91mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
| Qualification | - |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | ATTINY85-20SU |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATTINY85 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 6 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 4K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.16 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 64 kb |
| ROM (words) | 8192 |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.91mm |
| Length | 5.35mm |
| Width | 5.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.16000 | $1.16 |
| 25 | $1.07120 | $26.78 |
| 100 | $0.96820 | $96.82 |
The package has a 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) shape. In total, it has 6 inputs and outputs. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The AVR® ATtiny series is comprised of this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 8KB 4K x 16. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacturing process, 8 terminations were applied to the IC chip. A 8-bit operation is performed by this part. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 8kB memory size belongs to the Chip part. It is possible to find alternatives to the base part number ATTINY85 by using the part number search tool. Using a 20MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. Located on the chip are 8 pins. There are 2 timers/counters in this device. This 8 Programmable I/O section allows you to program the device in many different ways depending on what you need. In total, there are 4 channels for the ADC on this board. As part of the design, the part has been designed to feature 1 channels for I2C communication.
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATTINY85-20SU Microcontroller applications.
Process control devices
Process control devices
Smart instruments
Radios
Washing machine
Automatic control
Current meter
Firewalls
Electromechanical control
Robots
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
