Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY85-20SF
Microchip Technology
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY85 8 Pin 20MHz 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
ATTINY85-20SF Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Manufacturer Package Identifier | 8S2 |
| Interfaces | Serial I2C/SPI |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY85 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Schedule B | 8542310000, 8542310000/8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000 |
| Number of I/Os | 6 |
| RoHS | Compliant |
| Family Name | ATtiny85 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 5.35 x 5.4 x 1.91mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | - |
| Qualification | - |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | ATTINY85 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | I2C, SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 6 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 4K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.16 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | AVR |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 16 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Max Frequency | 20MHz |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 2.16 mm |
| Width | 5.4mm |
| Length | 5.35mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.19000 | $1.19 |
| 25 | $1.10200 | $27.55 |
| 100 | $0.98880 | $98.88 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
