Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY45V-10SU
Microchip Technology
4KB 2K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY45 8 Pin 10MHz 3V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
ATTINY45V-10SU Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USI |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 10(MHz) |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | SOIC EIAJ |
| Number of Timers - General Purpose | 2 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 6 |
| Interface Type | SPI/USI |
| Total Internal Ram Size | 256B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.8(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Family Name | ATtiny45 |
| Dimensions | 5.35 x 5.4 x 1.91mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 2 - 1 year |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 6 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ATTINY45 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 10MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATTINY45 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 4kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 6 |
| Speed | 10MHz |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 2K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 10 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.16 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 8b |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Density | 32 kb |
| ROM (words) | 4096 |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height | 1.91mm |
| Length | 5.35mm |
| Width | 5.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.07000 | $2.07 |
| 500 | $2.0493 | $1024.65 |
| 1000 | $2.0286 | $2028.6 |
| 1500 | $2.0079 | $3011.85 |
| 2000 | $1.9872 | $3974.4 |
| 2500 | $1.9665 | $4916.25 |
The ATTINY45V-10SU is a low-power 8-bit CMOS Microcontroller based on the AVR enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATtiny45 achieves throughputs approaching 1MIPS per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed. The AVR core combines a rich instruction set with 32 general purpose working registers. All 32 registers are directly connected to the arithmetic logic unit (ALU), allowing two independent registers to be accessed in one single instruction executed in one clock cycle. The resulting architecture is more code efficient while achieving throughputs up to ten times faster than conventional CISC microcontrollers. The ATtiny45 provides 4kB of in-system programmable flash, 256byte EEPROM and 256byte SRAM. The device achieves a throughput of 10MIPS at 10MHz.
Fully static operation
Advanced RISC architecture
On-chip analog comparator
Internal calibrated oscillator
Six programmable I/O lines
Enhanced power-on reset circuit
DebugWIRE on-chip debug system
In-system programmable via SPI port
External and internal interrupt sources
32 x 8 General purpose working registers
Programmable brown-out detection circuit
8-bit high speed Timer/counter with separate prescaler
USI-universal serial interface with start condition detector
120 Powerful instructions most single clock cycle execution
8-bit Timer/counter with prescaler and two PWM channels
Low power idle, ADC noise reduction and power-down modes
Programmable watchdog timer with separate on-chip oscillator
300µA at 1.8V (1MHz System Clock) Active mode power consumption
Motor Drive & Control
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
