Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATTINY45-20SUR
Microchip Technology
4KB 2K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATtiny Series ATTINY45 8 Pin 20MHz 5V 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
ATTINY45-20SUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/USI |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 6 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATTINY45 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Number of I/O Lines | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATTINY45 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 1.8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 6 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 4KB 2K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Supply Current-Max | 8 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 2.16 mm |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 4096 |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| RAM (bytes) | 256 |
| Number of ADC Channels | 4 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Width | 5.4 mm |
| Height | 2.16 mm |
| Length | 5.35 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
This Microcontroller comes in a 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. A total of 6 I/Os are on the Microcontroller. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. This Microcontroller's program memory type is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. A AVR® ATtiny series electrical component is used in this application. There is 4KB 2K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. AVR Core processors are used in MCU. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 8 is the number of terminations on the IC chip that are present. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. The MCU chip's supply output is 5V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. This IC part has a memory size of 1.8kB. It is possible to find alternatives to the base part number ATTINY45 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 20MHz. There are a total of YES channels in the device. On the chip, 8 pins are accessible. There are 2 timers/counters in this device.
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATTINY45-20SUR Microcontroller applications.
Home appliances
Multi-meter
Sonography (Ultrasound imaging)
Mice
Toasters
Radios
Christmas lights
Petrochemical
Torpedo guidance
Telephone sets
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
